Career and Technical Education Program Information

Richard Skipper - CTE Director

PH. 931-222-1228

Program of Study

Advanced Manufacturing

Machining Technology - Jeff Hinshaw

  • Principles of Manufacturing
  • Machining I
  • Machining II
  • Manufacturing Practicum

Welding - Josh Barnard

  • Principles of Manufacturing
  • Welding I
  • Welding IIA
  • Welding IIB
Program of Study

Agriculture

Veterinary and Animal - Kim Miller, Lindsey White

  • Agriscience
  • Small Animal
  • Large Animal
  • Veterinary Science

Environmental & Natural Resource Management - Kim Miller, Lindsey White

  • Agriscience
  • Plant and Soil Science
  • Natural Resource Management
Program of Study

Architecture & Construction

Production Design (Drafting) - Jon Spears

  • AED I
  • AED II
  • AED IIIA
  • AED IIIB
Program of Study

Arts, Audio, Visual Technology & Communications

A/V Production - Scott Anderson

  • A/V Production I
  • A/V Production II
  • A/V Production III

Digital Arts & Design - Susan Baldwin

  • Digital Arts & Design I
  • Digital Arts & Design II
  • Digital Arts & Design III
Program of Study

Business Management

Business Management - Andrea Freeze, Michelle Henley, Amanda Wallace

  • Introduction to Business & Marketing
  • Business Management
  • Business Communications
  • Business Economics
  • American Business Legal Systems

Office Management - Michelle Henley, Terry Harnden, Amanda Wallace

  • Computer Applications
  • Business Communications
  • Business Management
  • Advanced Computer Applications
Program of Study

Education and Training

Teaching as a Profession - Abby Lynch

  • Teaching I
  • Teaching II
  • Teaching Practicum
Program of Study

Finance

Accounting - Michelle Henley, Amanda Wallace

  • Introduction to Business & Marketing
  • Accounting I
  • Accounting II
  • Statistics
  • Banking
Program of Study

Health Science

Theraputic Services - Deana Crosslin, Amanda Bernhardt

  • Health Science
  • Anatomy & Physiology
  • Medical Theraputics

Nursing Services - Deana Crosslin, Amanda Bernhardt

  • Health Science
  • Anatomy & Physiology
  • Medical Theraputics 
  • Nursing Education (CNA)

Sport and Human Performance - Deana Crosslin, Jason Sanders

  • Health Science
  • Anatomy & Physiology
  • Exercise Science
Program of Study

Hospitality and Tourism

Culinary Arts - Becki Louden, Angela Neal

  • Culinary Arts I
  • Culinary Arts II
  • Culinary Arts III
  • WBL Culinary
Program of Study

Human Services

Cosmetology - Sandy Lewis

  • Cosmetology I
  • Cosmetology II
  • Cosmetology II
  • Cosmetology IV

Social Health Services - Angela Neal

  • Intro to Human Studies
  • Lifespan Development
  • Family Studies
Program of Study

Information Technology

Web Design - Susan Baldwin

  • Computer Foundations
  • AP Computer Science Principles
Program of Study

Law, Public Safety, Corrections and Security

Law Enforcement Services - Mindy Acklen, Tobey Alonso

  • Criminal Justice I
  • Criminal Justice II
  • Criminal Justice III
  • Criminal Justice Dual Credit
  • WBL Career Practicum
Program of Study

Marketing, Distribution and Logistics

Marketing Management - Angela Prater

  • Marketing and management I
  • Marketing and management II
  • WBL Marketing
Program of Study

STEM

Technology - Jon Spears, Jeff Hinshaw

  • Principles of Engineering
  • Digital Electronics
  • Robotics & Automated Systems
Program of Study

Transportation

Automotive Maintenance and Light Repair - Jarrod Ferrell

  • Maintenance and Light Repair I
  • Maintenance and Light Repair II
  • Maintenance and Light Repair III
  • Maintenance and Light Repair IV

Automotive Collision Repair - Rodney Brinkley

  • Introduction to Collision Repair
  • Collision Repair Non-structural
  • Collision Repair: Painting and Refinishing 

Middle School

6th Grade

STEM Explorers

7th Grade

STEM Innovators

8th Grade

STEM Designers